Braga

Braga jest piątym pod względem liczby mieszkańców miastem Portugalii i najbardziej katolickim miastem w kraju.

Znajduje się tu ponad 30 kościołów.

Braga znajduje się ok. 50 km na północ od Porto i my ją zwiedziliśmy właśnie tam będąc. Do Bragi z Porto można dojechać pociągiem, które kursują ze stacji Sao Bento. Podróż trwa ok. 70 minut.

My do Bragi podjechaliśmy wypożyczonym samochodem. Kierowaliśmy się na dworzec kolejowy, sądząc, że w jego okolicy będą jakieś miejsca parkingowe.

Tak też było. Zaparkowaliśmy przy Campo das Hortas. Cena za godzinę parkowania to 0,80€ ale maksymalnie można parkować do dwóch godzin.

Zwiedzanie zaczęliśmy od Arco da Porta Nova

a skończyli na muzeum i ogrodach Biscainhos. Ogrody otwarte są przez cały dzień (oprócz poniedziałku) a muzeum ma przerwę od 12:30 do 14:00. Do ogrodów wstęp jest bezpłatny.

Po drodze zobaczyliśmy Se de Braga – najstarszą katedrę Portugalii,

Largo do Paco

Jardim de Santa Barbara

Ratusz Miejski

Plac Carlosa Amarante z kościołem św. Krzyża Igreja de Senat Cruz i kościołem św. Marka Igreja do Hospital de Sao Marcos

Plac Raio z pałacem o tej samej nazwie

Theatro Circo

Plac Republiki, na którym zjedliśmy obiad.

To tylo część obiektów, które zwiedzaliśmy albo mijali. W Bradze spędziliśmy większość dnia snując się po uliczkach i placach.

Po zwiedzeniu historycznego centrum, przejechaliśmy ok 6 km do Bom Jesus do Monte, zespołu kościelnego Dobrego Jezusa z Góry, którego centralną częścią jest kościół Igreja Bom Jesus.

Do kościoła można się dostać na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest podejście po ponad 500 schodach alejkami przez las.

Drugi sposób do wyjazd kolejką. Dolna stacja kolejki znajduje się tuż obok wejścia na trasę 500 schodów. Wyjazd na górę kosztuje 2€ a przejazd w dwie strony 3€ . Wagonik kursuje co godzinę.

Aby rozpocząć w tym miejscu zwiedzanie trzeba ok 2 km przed sanktuarium zatrzymać się na bezpłatnym parkingu. Drogowskaz kieruje na elevador. Dla nie zmotoryzowanych znajduje się tu przystanek autobusowy lini nr 2, którym można przyjechać z centrum Bragi, z okolic Arc da Porta Nova.

Trzeci sposób to podjazd pod samo sanktuarium, wjazd na parking 2€ .

Ostatnie podejście pod kościół do złudzenia przypomina mi podejście pod Emirada de Nossa Senhora da Paz na azorskiej wyspie Sao Miguel.

Dodatkowe informacje
  • W centrum miasta jest sporo tanich miejsc parkingowych ale parkowanie maksymalnie do dwóch godzin.
  • Z centrum miasta na wzgórze z sanktuarium Bom Jesus do Monte kursuje autobus nr 2
  • Na zwiedzanie najlepiej przeznaczyć cały dzień.
  • Nasze polecajki gastronomiczne: kawa i ciacho w Tibias de Braga, obiad przez pomyłkę zjedliśmy we włoskiej knajpce Caffe Italy choć naszym celem była knajpka obok Cafe Astoria (na zewnątrz stoliki obu knajpek były blisko siebie). Pocieszeniem było to, że jedzenie było bardzo dobre. We wszystkich lokalach przyjazne ceny.

(2023)