Guimarães

Guimaraes to ważne dla Portugalczyków miasto, kojarzące się z początkami państwa. To tu urodził się pierwszy król a miasto było stolicą kraju.

Do Guimaraes przyjechaliśmy z Porto. To ok. 50 km drogi. Można tu dojechać pociągiem z dworca Sao Bento a podróż trwa ok. 70 minut. My wykorzystaliśmy wypożyczony samochód.

Samochód zaparkowaliśmy obok dworca kolejowego, na sporym bezpłatnym parkingu, ok. 1 km od centrum. W mieście parkingi są niewiele płatne ale zaparkować można na maksymalnie dwie godziny. To zbyt mało aby zwiedzić miasto.

Swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy od kościoła Igreja e Oratorios de Nossa Senhora da Consolacao e Santos Passos.

Następnie wzdłuż ogrodu Jardim do Largo da Republica do Brasil,

doszliśmy do placu, na którym wśród zabytkowych zabudowań można zatrzymać się w ogródku gastronomicznym aby coś zjeść czy się napić. Zatrzymaliśmy się tu na obiad ale w drodze powrotnej.

Z placu Largo da Oliveira udaliśmy się w kierunku Jardim do Carmo, na wzgórze, na którym znajdują się zamek Castelo de Guimaraes, kościół Igreja São Miguel i pałac Paco Dos Duques de Braganca.

Ze wzgórza można podziwiać położone poniżej Convento de Santo Antonio dos Capuchs.

Po zwiedzeniu historycznego centrum i zjedzeniu obiadu, wróciliśmy do samochodu aby podjechać na wzgórze Monte de Santa Catarina, na którym znajduje się Santuario de Penha i park o tej samej nazwie. Dla niezmotoryzowanych – na wzgórze można się dostać kolejką linową.

Przydatne linki:
https://pacodosduques.gov.pt
kolejka linowa

(2023)