Hamburg

Na nocleg wybrałam Mercure Hotel Hamburg am Volkspark. Wybrałam go, ponieważ był przy trasie, którą pokonywaliśmy z Danii w kierunku domu i nie trzeba było wjeżdżać do centrum, a i cena była przyjazna. Mogliśmy też zostawić auto w hotelowym garażu, bez potrzeby rozpakowywania wszystkich bagaży, a do centrum dojechać autobusem. Spod hotelu do centrum odjeżdżał autobus nr 3.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia ulicą Alter Wandrahm przez Dienerreihe do Am Sandtorkai. Tak, między ciekawymi zabudowaniami, doszliśmy do Marco Polo Terrassen a następnie do Elbphilharmonie.

Następnie spacer Elbpromenade aż do Alter Elbtunel.

Alter Elbtunnel to długi na 426,5 m, oddany do użytku w 1911 roku tunel, łączący dzielnice St. Pauli i Steinwerder. Tunel znajduje się na głębokości 23,5 metra a nad nim jest ok. 12 m wody.

Po zwiedzeniu tunelu, obowiązkowa wizyta w znajdującym się obok Hard Rock Cafe.

Dalej przeszliśmy do ulicy Reeperbahn, głównej ulicy dzielnicy St. Pauli, która zwana jest dzielnicą czerwonych latarni a wiele klubów i restauracji znajduje się właśnie przy Reeperbahn.

Potem doszliśmy do ulicy Krayenkamp 8, gdzie za bramą kamienicy znalazłam perełkę, małą uliczkę ze sklepikami.

Obiad był na Deichstrasse

Następny przystanek był zupełnie przypadkowym. Przechodziliśmy obok budynku, z którego wyszedł mężczyzna i zachęcił nas do obejrzenia jego wnętrza. Budynek ten to obiekt historyczny Laeiszhof, który obecnie funkcjonuje jako biurowiec. W budynku znajduje się przepiękną klatka schodowa oraz funkcjonuje w nim jedna z ok. 30 w Hamburgu, paternoster – winda paciorkowa. Budynek mieści się przy Trostbrucke 1. Podobną windę można zobaczyć w Polsce, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Kolejnym etapem zwiedzania był Rathausmarkt i jego okolice.

W tej części miasta udaliśmy się na zasłużoną kawę i lody w Warneke Eis przy Jungfernstieg. Popijając kawkę patrzyliśmy na jezioro Binnenalster, znajdującą się na nim fontannę Alsterfontane oraz most Lombardsbrucke, za którym rozciąga się drugie jezioro Ausenalster. To dwa sztuczne jeziora utworzone przez rzekę Alster.

Po całym dniu zwiedzania, wróciliśmy do hotelu.

(2016)