Keukenhof

Keukenhof to ogród botaniczny w miejscowości Lisse. Ogród obsadzony jest różnymi odmianami tulipanów, które tworzą kolorowe dywany.

Ogród czynny jest każdego roku od połowy marca do połowy maja. Szczegółowe daty i godziny otwarcia można znaleźć na stronie ogrodu Keukenhof

Do Keukenhof dojechałyśmy z miejscowości Leiden. Spałyśmy u znajomych, a kto nie ma znajomych w Leiden, może skorzystać z noclegu w Ibis budget, który znajduje się naprzeciw dworca kolejowego. Między hotelem a dworcem kolejowym znajduje się dworzec autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy do Keukenhof.

Peron i autobusy są tak oznakowane, że nie da się tego niezauważyć.

Z Leiden do ogrodu jeździ linia nr 854. Autobus przystaje prawie pod głównym wejściem. Miałyśmy wcześniej wykupione bilety na stronie Keukenhof na przejazd i wejście tzw. combiticket za 31,50 euro i nie musiałyśmy się martwić ich zakupem na miejscu.

Mimo średniej pogody w ogrodzie spędziłyśmy ok 3 godzin. Myślę, że to jest takie minimum, które trzeba przeznaczyć na spokojne zwiedzanie.

Po zwiedzeniu ogrodu, wróciłyśmy także do Leiden. Przystanki, z których odjeżdżają autobusy są dobrze oznakowane i trzeba się postarać, żeby się pomylić.

Nasza podróż do Leiden przebiegała dwuetapowo, najpierw samolotem z Katowic do Eindhoven, potem pociągiem z Eindhoven do Leiden. Z lotniska na dworzec kolejowy jechałyśmy autobusem. Spod lotniska na dworzec Eindhoven Centraal odjeżdżają dwie linie autobusowe 400 i 401, praktycznie co kilka minut któryś autobus odjeżdża. Bilet można kupić w automacie na przystanku lub u kierowcy.

Bilety na pociąg także kupiłyśmy w automacie. Jest to proste, bo wystarczy wpisać skąd – dokąd i już. Nie interesuje nas trasa, jakie to koleje i czy pociąg jest pośpieszny czy nie. Cena jest taka sama. Ja korzystałam z aplikacji kolei holenderskich, wprawdzie nie kupowałam przez nią biletów ale miałam podgląd godzin odjazdów pociągów.

Do Leiden można się dostać przez Amsterdam ale bilety lotnicze były zdecydowanie droższe. Można też próbować z noclegiem w okolicach Amsterdamu, bo stamtąd też jeżdżą specjalne autobusy do i z Keukenhof ale o tym i innych połączęniach można przeczytać na stronie ogrodu.

Do ogrodu można wnieść swoje jedzenie, można je też kupić przy wejściu i na terenie ogrodu. W ogrodzie jest też kilka sklepów z pamiątkami i cebulkami roślin.

(2024)