Monaco

Miasto-Państwo słynące z hazardu i kasyna mieszczącego się w dzielnicy Monte Carlo.

Do Monaco dotarliśmy pociągiem z francuskiego Juan-les-Pins. 50 minut jazdy TER-em za 17 euro w dwie strony od osoby. W mieście jest sporo parkingów, dobrze oznakowanych z wyświetlaną liczbą wolnych miejsc, zatem przyjazd samochodem nie bywa problematyczny ze względu na parkowanie.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Le Rocher w Monaco Ville. Jest to część Monaco, w której mieści się pałac książęcy, katedra św. Mikołaja oraz Muzeum Oceanograficzne. Na dworcu byliśmy o 11:00, zatem niespiesznym krokiem przeszliśmy starym miastem pod pałac i zdążyliśmy na zmianę warty, która odbywa się codziennie w samo południe.

Za budynkiem Muzeum Oceanograficznego znajdują się tarasy widokowe, skąd widać Fontvieille – część Monaco, gdzie usytuowany jest stadion AS Monaco, lądowisko helikopterów oraz Collection de Voitures de SAS le Prince de Monaco – udostępniona do zwiedzania kolekcja ok. 100 samochodów księcia Alberta.

Po zejściu ze wzgórza do portu Hercule, przepłynęliśmy na jego drugą stronę Bateau Bus’em (koszt 2 euro, kursuje codziennie od 8:00 do 19:50) do Monte Carlo.

W Monte Carlo zobaczyliśmy z architektury zielonej: Ogród Japoński, Ogród Cafe de Paris i Małą Afrykę. Poza tym budynek Casina de Monte Carlo, Opery de Monte Carlo, oraz kina i teatru imienia księżnej Grace.

W Monaco można zjeść za całkiem rozsądne pieniądze. Pora lunchu zazwyczaj łapała nas na Starym Mieście. Nie brakuje tam punktów gastronomicznych. Można też znaleźć coś u stóp wzgórza, schodząc w kierunku Avenue Prince Pierre. W upalne dni można się napić mrożonej kawy w Starbucksie. Jeden mieści się na Tarrasse du NiBox Rond-Point du Portier, skąd można spoglądać na plażę Larvotto, jedyną publiczną plażę w tym państwie, drugi znajduje się przy Rue de la Colle. Z tego drugiego można wrócić na dworzec nieco tajnym przejściem, z wejściem w kamienicy przy Allee Lazare Sauvaigo.

(2018)(2019)(2020)