Eger

W Egerze byliśmy trzy razy i na pewno tam jeszcze wrócimy. W dzień zwiedzanie lub kąpiel w termalnych basenach a wieczorem, po upalnym dniu, chłodne wino.

Oprócz termalnych basenów, do których strony podaję link http://www.egertermal.hu Eger słynie z dobrego wina i piwniczek winnych (pince) w Dolinie Pięknej Pani (Szepasszony volgy).
W pobliżu tej doliny znajduje się pensjonat Lobe Vendeghaz przy Kokut utca, w którym wynajmujemy pokój.
Pokoje są małe i bez klimatyzacji ale za to jest bardzo czysto. Erika Lobe jest na etapie przebudowy pensjonatu. W przyszłym roku (2014), ma być udostępniony gościom apartament. W 2013 obok pensjonatu pojawił się zamykany parking, który rozwiązał problem małego podwórza i trzymania na nim samochodu na zasadzie kto pierwszy ten lepszy ale za to nie wyjedzie, bo przystawiony przez następnego.
Lobe Vendeghaz znajduje się w odlegości ok. 750 m od piwniczek, więc po winku nie trzeba daleko wracać.
Z Kokut utca jest 1,5 km do parku i basenów termalnych, 2 km do centrum i zamku.

Godna polecenia jest także willa Golden Rose przy Galagonyas utca. Do dyspozycji gości jest piękny ogród, którego nie ma w Lobe. Odległość do Dolinki ok 1 km, w pozostałe miejsca podobnie jak z Lobe.

Eger to świetna baza wypadowa na inne baseny:

Egerszalok – 8 km
Demjen – 10 km
Mezokovesd – 20 km
Miskolc Tapolca (basseny w grocie) – 65 km (opis w zakładce PRZEJAZDEM)
Bogasc – 20 km

oraz w inne godne odwiedzenia miejsca:

Park Narodowy Gór Bukowych (Bukki Nemzeti Park) – 35 km (opis w zakładce PRZEJAZDEM)
Lillafured – 48 km (opis w Górach Bukowych)
domy troglodytów w Egerszalok – 5 km

Bardzo dobre jedzonko i miła obsługa jest w Piroska w Egerszalok. Można tam zjeść smacznie i niedrogo w miłej atmosferze.

Miłej atmosfery za to nie mogliśmy znaleźć w Palascintavar na Dobo utca 9 w Egerze. Naleśniki pyszne ale obsługa za każdym razem fatalna. Kelnerzy chodzą dumni jak pawie i łaskę robią, że obsłużą. Trzeba się także liczyć z długim oczekiwaniem najpierw na kelnera, potem na danie i wreszcie znowu na kelnera aby w swej łaskawości przyniósł rachunek.

Egerszalok
W Egerszalok odkryliśmy trzy miejsca godne uwagi. Jednym z nich jest hotel Saliris resort & spa, do którego jeździliśmy na termalne baseny. http://salirisresort.hu/

Wracając z basenów, zatrzymywaliśmy się w Pirosce na obiad i to jest to drugie miejsce. Trzecie, które warto zobaczyć, to domy troglodytów. Aby do nich dojechać, należy z głównej drogi zjechać w ulicę Safrany Way. Jest to droga bez wyjazdu a na jej końcu znajduje się Barlanglakas Skanzen, czyli domy w skałach.
(2013)