Lazurowe Wybrzeże

Moje podróże na Cote d’Azur odbyłam i samochodem i samolotem. W większości, miejscem docelowym był półwysep Antibes, zatem większość opisanych wycieczek swój początek i koniec miała również w okolicach Antibes. Miejscem przylotów i odlotów było lotnisko w Nicei.

Samochodem
Trasę samochodową 1600 km podzieliłam na dwie części.
Na nocleg zatrzymaliśmy się po 1100 km w miejscowości San Martino Buon Albergo pod Weroną, w hotelu Cotullo (SHG Hotel Cotullo). Jest on oddalony od autostrady A4, którą jechaliśmy, o jedyne 800 m. Cena za dwuosobowy pokój wyniosła 55 euro, a trzyosobowy 60 euro. Śniadanie – bardzo dobrze zaopatrzony stół szwedzki – 8 euro za osobę. Na plus, możliwość skorzystania z monitorowanego garażu – koszt 10 euro. Hotel mieści się zaraz za bramkami, zjazd Werona Est.

Podróż przez Czechy, Austrię i Włochy, to dodatkowy wydatek na płatne autostrady (można je ominąć i wydłużyć czas podróży). Koszt przejazdu autostradami to: Czechy 310 kc (najkrótsza 10 dniowa winieta), Austria 9 euro (również 10 dni), Włochy odcinek do Werony Est 26,10 euro, i Werona Est – Ventimiglia 41,10 euro. Przejazd francuską autostradą A8 na odcinku od włoskiej granicy do 44 zjazdu kosztował w sumie 5,60. Warto mieć monety aby na kolejnych bramkach wrzucić 2,50, 1,50 i 1,60 euro.

We Włoszech przypadło nam tankowanie. Litr diesla to 1,667. Przy bardzo dobrym spalaniu, wraz z tankowaniem w Polsce, koszt zużytego paliwa wyniósł nas ok. 500 zł. Cały przejazd w jedną stronę (nocleg + autostrady + paliwo) to ok. 1200 zł i ok. 28 godzin w podróży. (dane z roku 2019)

Samolotem
Do Nicei regularnie lata LOT z Warszawy, Wizzair z Krakowa, a w okresie letnim dodatkowo Wizzair z Warszawy.  Lot trwa ok. 2 godzin. Leciałam także Lufthansą z Krakowa z przesiadką w Niemczech.

Bilety lotnicze LOT w klasie ekonomicznej z bagażem podręcznym to koszt ok. 1600 zł w obie strony.

Podróż Lufthansą z Krakowa przez Frankfurt do Nicei i powrót przez Monachium to koszt ok 1000 zł (w dwie strony) z bagażem rejestrowanym.

Lot Wizzairem z Krakowa z bagażem rejestrowanym wyniósł mnie 660 zł a z bagażem podręcznym niecałe 300 zł w obie strony. Jak to w przypadku linii lowcostowych, można i tanio i drogo. Ja przedstawiłam ceny tych tańszych lotów.

Linie lowcostowe korzystają z terminala 2, pozostałe linie z terminala 1. Między terminalami kursują tramwaje nr 2 i 3. Przejazd między terminalami oraz do czy z dworca kolejowego Saint Augustin, do/z przystanku Grand Arena, jest bezpłatny.

Po wyjściu z terminala 1, idąc za lewą ręką dojdzie się do punktu gdzie można nabyć bilety na wszystkie środki lokomocji. Bilety tramwajowe można kupić w automacie na przystanku, autobusowe u kierowcy a kolejowe w kasie dworca lub w automacie. Z automatem można mieć problem, gdyż niekoniecznie akceptuje zagraniczne karty płatnicze, niezawodnie działa revolut.

Spod lotniska można odjechać autobusami w różnych kierunkach (Cannes, Antibes, Gare de Nice Ville). Można też przejść pieszo do dworca Gare de Nice Saint-Augustin (10 min.) lub podjechać tramwajem nr 2 lub 3. Jak wspomniałam powyżej, tramwajem na odcinku od dworca Saint-Augustin, przystanek Grand Arena, do terminala nr 2 podróżujemy nieodpłatnie. Rozkłady jazdy oraz mapy linii tramwajowych i autobusowych można zobaczyć tu  https://www.lignesdazur.com

Zdarza się, że samoloty z Polski lądują w Nicei w godzinach wieczornych. Dobrze zatem wcześniej sprawdzić, czy będzie się miało czym odjechać z lotniska. Może warto rozpatrzyć pierwszy nocleg w okolicach terminala 1. Znajduje się tam kompleks hoteli turystycznych od Ibis Budget po Novotel. Można tam dotrzeć spacerem nawet z terminala 2 (ok. 20 min.). Dwa razy korzystałam z Ibis Budget. Koszt 50 euro za pokój, śniadanie ok 10 euro. Całkiem przyzwoicie.

Zwiedzanie pociągiem
Wzdłuż wybrzeża na odcinku Cannes – włoskie Ventimiglia, biegnie linia kolejowa, zatem ten odcinek można zwiedzać przemieszczając się pociągiem. W okresie wakacyjnym dostępne są bilety DAY PASS, które upoważniają do całodziennej podróży pociągami TER i zwiedzania na zasadzie HOP ON HOP OFF. Bilet dla pierwszej osoby kosztuje 16 euro, dla kolejnych ośmiu z nim podróżujących po 10 euro. Jeśli zamierza się dużo albo daleko podróżować warto się zastanowić nad wykupieniem rocznej karty za 30 euro, która upoważnia jej właściciela oraz do trzech osób z nim podróżujących do 50% zniżki. Podróżując w 3 osoby z Antibes do Marsyli i z powrotem, kupując tę kartę, zaoszczędziliśmy 60 euro. Rozkład jazdy pociągów można sprawdzić na https://www.sncf.com/fr

Będąc na Lazurowym Wybrzeżu zwiedziłam, opisane na osobnych stronach:

Antibes

Cannes

Cagnes-sur-Mer

Cap Ferrat

Eze

Gourdon

La Turbie

Marsylia

Menton

Monaco

Nicea

Pola Lawendy

Roquebrune Cap-Martin

Saint Marguerite

Saint-Tropez

Valbonne

 

(2018)(2019)(2020)(2021)

Vlogi:
Lazurowe Wybrzeże

La Turbie, Roquebrune Cap-Martin, Menton

Do swoich podróży wiele informacji zaczerpnęłam z https://lazurowyprzewodnik.pl 

Filmiki pochodzą z Kanału Michała Simińkiego @mrmsiminski