Dolina Będkowska

Dolina Będkowska to dolina na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, położona ok. 20 km od Krakowa.

Do Doliny  podjechaliśmy  od strony Olkusza drogą nr 94. Za Jerzmanowicami skręciliśmy w prawo, w kierunku miejscowości Bębło i Będkowice.

Przejechaliśmy przez Bębło do Będkowic w okolice ulicy Pod Sokolicą (jest drogowskaz do Doliny), ok. 4 km od drogi 94. Za pierwszym razem zostawiliśmy samochód przy drodze, jak to zrobiło wielu innych kierowców. Za drugim razem, kiedy w zimowe południe było mniej spacerowiczów, samochód zostawiliśmy na parkingu przy cmentarzu na ulicy Cichej, jakieś 400 m od wejścia do doliny.

Szliśmy ulicą Pod Sokolicą. Na rozwidleniu dróg skręciliśmy w lewo, mając po prawej stronie rzeczkę Będkówkę – niebieski szlak pieszy oraz czerwony rowerowy. Po ok 2 km doszliśmy do gospodarstwa agroturystycznego, w pobliżu którego jest plac zabaw dla dzieci i punkt małej gastronomi.

Po minięciu tego miejsca pojawił się także szlak żółty, który wkrótce z drogi skręca w lewo w las.

Podczas pierwszego spaceru poszliśmy dalej prosto do gospodarstwa rybackiego, skąd wróciliśmy do samochodu.

Za drugim razem poszliśmy żółtym szlakiem, robiąc pętlę. Ścieżka prowadzi do głównej drogi. Skręcając na głównej drodze w lewo, doszliśmy do samochodu, zahaczając po drodze o punkt widokowy.

Cała pętla to ok. 5 km i 1,5 godzinny spacer. W dolince można spędzić o wiele więcej czasu, zatrzymując się w różnych miejscach na obcowanie z przyrodą.

Gdyby nie skręcić za żółtym szlakiem lecz iść dalej, można zrobić większą pętlę, dokładając  ok. 4 km marszu.

Dolinka wygląda malowniczo, choć we większości trasa prowadzi drogą asfaltową. Ma to także dobre strony – jest dostępna dla  wózków. Trzeba się też liczyć z ruchem samochodowym, gdyż w dolince znajdują się prywatne zabudowania. Trasa jest fajna nie tylko na spacer ale także i na wycieczkę rowerową.

(2010) (2021)