Dolina Żabnika

Dolina Żabnika jest dobrym miejscem na niedzielny spacer jak i przejażdżkę rowerową. Tak latem jak i zimą.

Rezerwat znajduje się w Jaworznie Ciężkowicach. Ja do Jaworzna wjeżdżam od strony Maczek – dzielnicy Sosnowca. W Ciężkowicach mijam najpierw kapliczkę-krzyż na skrzyżowaniu, potem kościół – oba po prawej stronie. Niecały 1 km za kościołem, również po prawej stronie znajduje się asfaltowa pętla wokół skweru (przypuszczalnie do nawracania autobusów) z przystankiem autobusowym. Wjeżdżając w tą pętlę i nie zataczając koła tylko jadąc prosto wjeżdża się w ulicę Zdrojową.  Jedziemy aż skończą się zabudowania i zacznie las. Na małym parkingu przed wejściem lub wzdłuż drogi próbujemy zostawić samochód aby dalej pójść pieszo lub pojechać na rowerze.

W tym miejscu nie ma punktów małej gastronomi więc warto zaopatrzyć się wcześniej w coś do picia i jedzenia jeśli planujemy dłuższy pobyt.

Zaraz za mostkiem nad rzeczką Kozi Bród, widocznym na jednym z poprzednich zdjęć, jest rozwidlenie drogi.

Można iść w prawo lub prosto. My poszliśmy prosto czerwonym szlakiem. Po niespełna 500 m. doszliśmy do Żabnika i jego rozlewiska wyglądającego jak staw.

Poszliśmy dalej i w miejscu, w którym szlak skręcał w lewo, poszliśmy w prawo.

Na trzecim “skrzyżowaniu” skręciliśmy znowu w prawo. W miejscu “przeprawy” przez dolinę Żabnika, droga leśna zwęża się do ścieżki, żeby za doliną znów się rozszerzyć.

Kiedy doszliśmy do zdecydowanie szerszej ścieżki, takie leśne skrzyżowanie drogi lokalnej z krajową, skręciliśmy w prawo. Po mniej więcej 1,5 km doszliśmy do rozwidlenia, na którym rozpoczęliśmy nasz spacer.

Całość to niewiele więcej niż 5 km i 1,30 h w warunkach zimowych.

Wracając z rezerwatu można zajrzeć do stadniny koni. W tym celu, wracając samochodem od pętli, skręcamy w pierwszą w prawo (za przystankiem i krzyżem drewnianym). Jedziemy do momentu, aż droga z pierwszeństwem będzie skręcała lekko w prawo, wtedy przejeżdżamy na wprost w ulicę Filomatów, która doprowadzi nas do stadniny. W stadninie znajduje się restauracja 7 Niebo, w której można nadrobić stracone kalorie.

 (2010) (2021)