Pławniowice

W Pławniowicach znajduje się zespół pałacowo – parkowy. Wstęp i do parku i do pałacu jest płatny (ok. 3 i 8 zł). Zwiedzanie pałacu możliwe jest tylko w niedziele i to o wyznaczonych godzinach, różnych w zależności od miesiąca. Warto więc przed wyjazdem zajrzeć na stronkę:http://plawniowice.pl/index.php?q=25&id_q=3

Park jest nieduży ale kilka alejek i ławeczek wystarczy aby odpocząć wśród zieleni.

Jadąc od strony Katowic A4 należy zjechać na drogę nr 40 w kierunku Pyskowic. Z 40 skręcamy w pierwszą w prawo. Teraz po prawej stronie mamy autostradę, a po lewej, za zaroślami jezioro Pławniowice. Co pewien czas w zaroślach znajdują się przecinki, umożliwiające dojście do jeziora. My zatrzymaliśmy się za mostkiem nad jakimś dopływem. Obszar mniej zakrzewiony wydawał się bardziej bezpiecznym na nacieszenie oczu widokiem wody.

Jedziemy dalej za główną drogą, wjeżdżamy do Pławniowic, przejeżdżamy przez most nad kanałem Gliwickim i zaraz po lewej stronie ukaże się murowane ogrodzenie zespołu pałacowo – parkowego. Dojeżdżamy do główniejszej drogi, skręcamy w nią w lewo wzdłuż ogrodzenia i zaraz w lewo na teren obiektu, gdzie znajduje się parking. (2011)