Sosnowieckie Parki

Mieszkańcy Sosnowca doskonale wiedzą, w których parkach jak i jak długo mogą spędzić czas. Sąsiedzi już nie zawsze mają taką wiedzę a jest gdzie miło spędzić czas.

Park Sielecki

Park znajdujący się praktycznie w centrum miasta. Przy samym parku zatrzymują się tramwaje nr 15, 21 i 27 oraz autobus 622. O kIlka minut drogi znajduje się dworzec autobusowy oraz dworzec kolejowy.

Park usytuowany jest po dwóch stronach rzeki Przemsza.

W okresie letnim, organizowane są w nim różne imprezy miejskie: zloty food trucków, dni miasta, kino letnie, śniadania na trawie, koncerty itp.

W parku znajduje się ścieżka dla rolkarzy, ścieżka rowerowa, siłownia na wolnym powietrzu, plac zabaw dla dzieci. Dla miłośników wypoczynku biernego, postawiono kilka leżaków i liczne ławeczki.

Park Kuronia

Park znajduje się w dzielnicy Kazimierz. Jest doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu z dziećmi, bowiem w parku znajdują się ogród jordanowski oraz mini zoo.

Dla starszych postawiono tężnię solankową, dla amatorów rolek – skate park. 

W centralnej części parku znajduje się staw. W latach 70 ubiegłego wieku, można było po nim pływać rowerami wodnymi. Należy wierzyć, że kiedyś znów będzie można.

W parku znajduje się także muszla koncertowa, w której organizowane są koncerty i spotkania kabaretowe.

Park usytuowany jest na obrzeżu kompleksu leśnego, w którym pospacerować można bardziej dzikimi ścieżkami. Przy lesie od strony północnej znajduje się kolejny staw, który można obejść w koło. 

Park 1000-lecia

To niedawno odnowiony park, który z dzikiego gaju przybrał wygląd francuskiego lasku.

W parku znajduje się mały staw oraz szkółka roślin – to jego centralna część. Po parku można spacerować ale także jeździć na rowerze.

Do parku można wejść od głównej drogi w dzielnicy Milowice, od strony schroniska dla zwierząt, które przylega do parku oraz od strony Stawików.

Stawiki

Stawiki to nazwa akwenu oraz znajdującej się wokół niego infrastruktury. Znajduje się przy granicy z Katowicami Szopienicami.

Na Stawiki można podjechać z dwóch stron: od ulicy Kresowej i znajdujących się tam boisk piłkarskich należących do MOSiR Sosnowiec oraz od ul. Sobieskiego.

Dla niezmotoryzowanych: na ul. Sobieskiego w pobliżu Stawików zatrzymuje się tramwaj linii nr 15. Do ulicy Kresowej można podjechać tramwajem nr 21 ale z tego przystanku do Stawików jest dłuższy spacer.

Na akwenie znajduje się Wake Zone – to dla amatorów sportów wodnych.

Wokół stawu biegnie ścieżka rowerowa, na której można spotkać także rolkarzy. Równolegle ze ścieżką rowerową, biegnie alejka dla pieszych.

Od strony północnej stawu, przy alejce znajdują się punkty gastronomiczne.

Stawiki to dobre miejsce na uprawianie amatorskiego sportu: rower, rolki, bieganie, nordic walking a także do spacerowania. Miejsce przyjazne dzieciom.

Park Żeromskiego

To nie duży park z halą widowiskowo – sportową oraz krytą pływalnią. Oba obiekty należą do MOSiR Sosnowiec.

W parku znajduje się też skromny plac zabaw dla dzieci, duża fontanna – nie pamiętam czy kiedykolwiek czynna oraz nieduża glorieta, która obecnie jest odrestaurowywana.

Nie wiem czy jest sens przyjeżdżać specjalnie do parku ale warto go zobaczyć będąc w hali czy pływalni albo będąc w pobliżu np. w sąsiednim parku Sieleckim.

Idąc z Sieleckiego do Żeromskiego po drodze mija się zabytkowe zabudowania m.in. Pałac Dietla (w prywatnych rękach), budynek policji, kościół ewangelicki.

Strona w edycji.