Helsingor i Hillerod

Helsingor

Miasto położone nad cieśniną Sund, która oddziela Danię od Szwecji.

Jego bliźniaczym miastem jest szwedzki Helsinborg. Oba miasta mają połączenie promowe. Przepłynięcie 4 km,  zajmuje 20 minut.
Główną atrakcją miasta jest zamek Kronborg,
znany jako miejsce akcji Shakespear’owskiego “Hamleta”. Właśnie w hołdzie Shakespear’owi, wystawiana jest na zamku jego sztuka. My w wakacje trafiliśmy na “Hamlet Live”. To odgrywane w różnych częściach zamku fragmenty sztuki. Właśnie w te wakacje “Hamlet Live” miał swoją premierę ale jest pomysł aby kontynuować event w kolejnych latach. Wejście kosztowało 140 DKK.
Podjechaliśmy na parking pod samym zamkiem. Właściwie zaprowadziła nas tam droga. Jadąc od Kopenhagi, jechaliśmy drogą E47. W Helsingor, kiedy E47 kieruje w prawo na prom do Helsinborg, pojechaliśmy prosto na centrum. Potem trzymaliśmy się już tylko głównej drogi aż do końca. Do końca, gdyż parking i zamek znajdują się nad samą cieśniną.
Poza zamkiem, zwiedziliśmy oceanarium. Może i nie było zbyt duże ale za to do niektórych akwariów można było wkładać ręce i dotykać znajdujących się w nich żyjątek.
Potem jeszcze spacer po miasteczku
i przejazd do Hillerod.

Hillerod

Położone jest niecałe 25 km na południowy zachód od Helsingor. Zajmuje się w nim zamek Frederiksborg, który rywalizuje o palmę pierwszeństwa z zamkiem Kronborg.

Dodatkowo przy Frederiksborg rozciąga się piękny park/ogród.
Spod zamku Helsingor wróciliśmy na drogę E47 w kierunku Kopenhagi, potem zjechaliśmy na drogę nr 6 na Hillerod. Kiedy tablica informacyjna pokazywała Hillerod nr 6 w prawo, pojechaliśmy prosto, na wiadukt (pod spodem droga nr 19). Jakiś kilometr za wiaduktem osiągnęliśmy cel. Za przejazdem kolejowym, na łuku drogi w lewo, w prawo w drogę bez wyjazdu na parking. Potem przez park do zamku. Zamek latem czynny jest do godz. 17:00, a koszt biletu to 75 DKK.
Z Hillerod do Kopenhagi jest 40 km. Cała pętla Kopenhaga – Helsingor – Hillerod – Kopenhaga wynosi ok. 100 km. To była udana całodzienna wycieczka. (2016)